Jedna z największych światowych gwiazd muzyki jazzowej - znakomity gitarzysta John Scofield zagra w październiku w Częstochowie, w ramach Festiwalu JaZZ i okolice. Moc atrakcji dla fanów tej muzyki zapewni też w mieście jesienią i zimą kolejna odsłona festiwalu Jazztochowa, którego program powstaje we współpracy z muzykami kultowego częstochowskiego Tie Breaku.

 

Festiwal JaZZ i okolice oraz trzecia edycja festiwalu Jazztochowa to dwa wydarzenia, podczas których zabrzmi jazz o bardzo zróżnicowanym charakterze. Będą gwiazdy, premiery płyt i projektów muzycznych, wyraźne akcenty częstochowskie oraz młodzi uzdolnieni jazzmani.

 

- Dzięki tym festiwalom Częstochowa staje się ośrodkiem jazzowych wydarzeń muzycznych o naprawdę dużej, już nie tylko krajowej skali. Co ważne, w planowanych koncertach weźmie udział spora grupa muzyków związanych z naszym miastem, co potwierdza, że częstochowianie są obecni w wielu jazzowych projektach i bardzo widoczni na muzycznej, jazzowej scenie – rekomenduje prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk.


We wtorkowym spotkaniu prasowym zapowiadającym oba wydarzenia uczestniczył - obok prezydenta - jego zastępca Jarosław Marszałek, organizator Festiwalu JaZZ i okolice Andrzej Kalinowski, przedstawiciel zespołu BlackBird występującego w ramach Festiwalu JaZZ i okolice - Michał Walczak, dyrektor OPK „Gaude Mater” Tadeusz Piersiak oraz Ireneusz Kozera, dyrektor Filharmonii Częstochowskiej - gospodarza październikowych koncertów w ramach JaZZu i okolic oraz Jazztochowy.

 

Główne danie jesiennego jazzowego koncertowania zaplanowano 24 października w Filharmonii Częstochowskiej. Podczas Festiwalu JaZZ i okolice wystąpi John Scofield Quartet. Jako support zagra częstochowski zespół BlackBird.

 

John Scofield to dziś najważniejszy gitarzysta w świecie jazzu, bluesa i muzyki funky. Wybitny kunszt instrumentalny oraz niespotykana elastyczność repertuarowa stanowią o wielkim sukcesie komercyjnym i artystycznym jego muzyki. Doskonała gitarowa technika i rozpoznawalne od pierwszego dźwięku brzmienie nawiązuje do różnorodnych nurtów amerykańskiej tradycji, a muzyka którą tworzy, od lat łączy pokolenia melomanów i słuchaczy, nie tylko samego jazzu ale także bluesa, rocka a nawet muzyki soul i gospel.

Scofield to artysta tworzący najwspanialsze albumy współczesnego jazzu, współpracował z najwybitniejszymi osobowościami współczesnej muzyki improwizowanej (m.in.: Miles Davis, George Duke, Chick Corea, Gary Burton, Charles Mingus, Ron Carter, Zbigniew Seifert, Joe Lovano, Jack De Johnette, Larry Coryell, Bill Frisell, Mike Stern, Pat Metheny, Gerry Mulligan, Chet Baker, Billy Cobham…). W Częstochowie będą mu towarzyszyć: prawdziwa legenda jazzu, wybitny basista Steve Swallow, znakomity pianista, kompozytor, tekściarz oraz zdobywca nagrody Grammy Larry Goldings oraz jeden z najwybitniejszych perkusistów współczesnego jazzu Bill Stewart.

Najnowszy album Johna Scofielda „Country for Old Men” ukazał się we wrześniu i jest dedykowany amerykańskiej muzyce folk (hołdem dla takich mistrzów stylu jak George Jones, Dolly Parton, Merle Haggard, James Taylor, Hank Williams, Patti Page czy Shania Twain). Koncerty Johna Scofielda w ramach trasy „Country For Old Men” odbędą się w najważniejszych stolicach europejskiej kultury (m.in. Bilbao, Paryż, Frankfurt, Amsterdam, Brno, Rzym, Zurich, Oslo).

 

Po raz pierwszy na festiwalu Jazz i okolice, przed Scofieldem, wystąpi częstochowska formacja jazzowa BlackBird. Zespół czerpie inspiracje zarówno z twórczości pierwszoplanowych postaci światowej sceny muzycznej (Keith Jarrett, Tomasz Stańko, Marcus Miller czy Miles Davis), jak również z prac nowego pokolenia reprezentowanego przez Roberta Glaspera i Christiana Scotta. Założony w 2012 roku kwintet stawia na świeżość brzmienia, precyzyjnie aranżuje autorskie kompozycje, trzymając się z dala od powtarzanych w nieskończoność standardów. W ich twórczości zagłębiającej się w bogaty nurt jazzu, jazz-rocka, rocka i fusion przenikają na powierzchnie charakter i bogactwo doświadczeń członków zespołu. Liryka amerykańskiego mainstreamu staje w opozycji do ostrej sekcji rytmicznej, noszącej w sobie potężny ładunek energii. Słowiańska dusza daje o sobie znać w nieokiełznanych improwizacjach, w których muzycy dają świadectwo swojej wirtuozerii, a całość spowita jest w mrocznych, tchnących chłodem wariacjach, bliskich skandynawskiemu brzmieniu nu-jazzu.

 

Festiwal jaZZ i okolice to wydarzenie, którego początki sięgają 2004 r., kiedy to rozpoczęły się koncerty w Górnośląskim Centrum Kultury i Jazz Klubie Hipnoza w Katowicach jako cykl: jaZZ i okolice. Od roku 2007 funkcjonuje jako Festiwal Muzyki Improwizowanej jaZZ i okolice / jaZZ & beyond Improvised Music Festival, który odbywa się w Katowicach. Z czasem zagościł także w innych miastach województwa śląskiego oraz Opolu. Celem festiwalu jest prezentacja najnowszych obszarów muzycznych poszukiwań w dziedzinie improwizacji, w mniejszym stopniu związanych z tradycyjnym dziedzictwem jazzu, pojmowanym na sposób purystyczny i akademicki, natomiast w większym stopniu stawiającym akcent na aktualności muzyki improwizowanej oraz tworzące go kreatywne artystycznie środowiska w Polsce i na świecie. Pomysłodawcą, autorem programu festiwalu i jego głównym organizatorem jest Andrzej Kalinowski. Producentem festiwalu jest Tomasz Szabelski, prezes Stowarzyszenia Inicjatywa. Miasto Częstochowa współorganizuje festiwal po raz drugi.

 

John Scofield Quartet „Country for Old Men” - 24 października, godz. 19:00
Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana Bilety: 60 i 80 zł www.johnscofield.com

ŁS, BC - na podstawie materiałów prasowych organizatora

 

Sezon na jazz – zapowiedź festiwalu JAZZtochowa


Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” rusza z trzecią edycją festiwalu JAZZtochowa. Tym razem to siedem comiesięcznych koncertów o bardzo zróżnicowanym charakterze.

 

Pierwszy w tym sezonie koncert jazzowy pod wodzą OPK „Gaude Mater” odbędzie się jeszcze we wrześniu. W międzynarodowym składzie wystąpi Grzegorz Włodarczyk Quintet, którego lider pochodzi z naszego miasta. Prawdziwą inauguracją festiwalu będzie jednak koncert główny, zaplanowany na 29 października w Filharmonii Częstochowskiej im. B. Hubermana. Tego wieczoru na częstochowskiej scenie wystąpią m.in. Wojtek Mazolewski Quintet, John Porter oraz Jacques Kuba Séguin.

W listopadzie, pod szyldem JAZZtochowy, młody ale już bardzo utytułowany skład Szymon Mika Trio zaprezentuje materiał z płyty „Unseen”. Album ukazał się wiosną 2016 r. nakładem słowackiej wytwórni Hevhetia. Zawiera pięć oryginalnych kompozycji lidera oraz trzy znane już słuchaczom utwory w nowych aranżacjach. Do udziału w nagraniu Mika zaprosił znanego i cenionego kontrabasistę młodego pokolenia, częstochowianina – Maxa Muchę oraz międzynarodową gwiazdę perkusji Ziva Ravitza, znanego ze współpracy z takimi muzykami jak Shai Maestro czy Lee Konitz. Na koncercie w Częstochowie Amerykanina, który nie mógł przylecieć do Polski w tym terminie, zastąpi Sebastian Frankiewicz.

W 2012 roku Mika zdobył Grand Prix na festiwalu Jazz nad Odrą oraz tytuł Indywidualności Jazzowej Roku. Już wtedy krytycy pisali o nim jako „sensacji’’ oraz ,,odkryciu”. Od tego czasu konsekwentnie rozwija swoje umiejętności, zachwycając publiczność oraz kolejnych jurorów; zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia.
W 2015 roku został laureatem Pierwszej Nagrody na Międzynarodowym Jazzowym Konkursie Gitarowym im. Jarka Śmietany.

W grudniu w ramach JAZZtochowy wystąpi formacja Oleś Brothers & ,,Ziut” Gralak, powstała ze zderzenia trzech wybitnych osobowości polskiego jazzu – improwizatorów, wirtuozów i kompozytorów. Jest jednym z najbardziej oryginalnych i wirtuozowskich projektów na polskiej scenie jazzowej. Częste w jazzie połączenie kontrabasu z perkusją i trąbką muzycy wykorzystali do granic możliwości. Artyści znani z niekonwencjonalnego podejścia do dźwięków stworzyli kompozycje pełne emocjonalności, żywiołowości i finezji, udowadniając, że można grać muzykę kompletną, energetyczną i brzmieniowo niespotykaną.

Miłośnikom jazzu nie trzeba z pewnością przypominać, że Gralak to częstochowianin i jeden z weteranów Tie Break. Dodajmy, że obaj bracia Olesiowie: Bartłomiej i Marcin mają w biografii wpisane studia w częstochowskiej Wyższej Szkole Pedagogicznej w Instytucie Muzyki. Skład - jak zapewnia - zagra u nas pierwszy koncert promujący swoją najświeższą płytę, która ma się ukazać jesienią.

W styczniu w „Gaude Mater” duet Michał Walczak & Paweł Surman zaprezentuje premierowo materiał, który pierwotnie został przygotowywany na 13. Noc Kulturalną. Ze względu na problemy zdrowotne jednego z muzyków, koncert nie odbył się w planowanym terminie, dlatego włączono go do zimowej odsłony projektu JAZZtochowa.

W lutym OPK wraz z Krzysztofem Stacherczakiem zaprosili do Częstochowy rewelacyjny Atom String Quartet, jeden z najsłynniejszych polskich kwartetów smyczkowych na świecie.

Na koniec sezonu, w marcu (w miejscu - niespodziance) swój nowy Projekt Słowiański przedstawi międzynarodowy kwintet znakomitego trębacza Macieja Fortuny.

 

 

Z JAZZtochowy w Polskę – zapowiedź koncertu głównego JAZZTOCHOWY


Wojtek Mazolewski, John Porter oraz Jacques Kuba Séguin - to gwiazdy październikowego koncertu głównego festiwalu JAZZochowa.

Wojtek Mazolewski Quintet zagrał na zaproszenie OPK „Gaude Mater” w Pubie Sportowym Stacherczak w styczniu tego roku. „Polka” w jego wykonaniu miała znakomitą frekwencję i przyjęcie. Już wtedy zapadła decyzja, że będzie powtórka. Pierwotnie miała to być muzyka z „Excentryków”, ale potem zespół zaproponował coś zupełnie wyjątkowego: ogólnopolską premierę nowego, jubileuszowego albumu „Chaos pełen idei”, który 28 października znajdzie się w salonach Empik. Płyta wydawana przez Agorę będzie miała bardzo intensywną, ogólnopolską promocję medialną, uwzględniającą koncert w Częstochowie, który zainauguruje trasę. Ponieważ na jubileuszowym albumie Quintetu wystąpili goście, także i do nas przyjedzie jeden z nich. Ni mniej, ni więcej tylko legendarny i uniwersalny John Porter. To Walijczyk, tytan muzyki rockowej, który kształtował polskiego gusta w Porter Band i Maanamie; kompozytor, tekściarz, gitarzysta. W 2007 roku dorobek muzyka wydany został na 12 płytach pod wspólnym tytułem „Why”?

Wojtka Mazolewskiego nie trzeba przedstawiać melomanom. Błyskawicznie wspiął się na muzyczne szczyty z Pink Freud. Dorównał tym osiągnięciom ze swoim Quintetem. Ostatnia ich płyta „Polka” pokryła się złotem, niemal tuż po wydaniu. Dodajmy jeszcze, że sukces Mazolewskiego jest też sukcesem częstochowian: Marka Pospieszalskiego ze stałego składu i Cypriana Baszyńskiego coraz częściej pojawiającego się w nim ze swoją trąbką. Obydwu usłyszymy w Częstochowie.

W części pierwszej koncertu 29 października, przed Mazolewskim, zagra wszechstronny i odważny Jacques Kuba Séguin (Kanada, Montreal, 1977). Lubi kształtować swoje brzmienie w różnych nastrojach i składach: z zespołem ODD LOT, łączy wschodnią muzykę europejską, jazz i elementy elektroniki, natomiast w „Litania Projekt”, godzi styl neoklasycystyczny z brzmieniami skandynawskiego jazzu dalekiej Północy. Właśnie w „Litania Projekt” usłyszymy go w Częstochowie, w pierwszym koncercie promującym w Polsce płytę nagraną w Kanadzie. Płytę, na której pobrzmiewają takie kompozycje jak „Miłość ci wszystko wybaczy” Henryka Warsa czy „Krajobraz dla Muniaka”.

 

W Filharmonii Jacques Kuba Seguin (trąbka) zagra w kwartecie ze znakomitymi Polakami: Michałem Tokajem– fortepian, Łukaszem Żytą – perkusja oraz Alanem Wykpiszem – kontrabas/bas. Jacques Kuba Seguin wielokrotnie występował na Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym w Montrealu (2006, 2008, 2013, 2014, 2015) w ASTRAL Concert Hall. Brał również udział w L’OFF festival de jazz de Montréal (2005, 2010, 2011, 2012, 2013) oraz w 2012 roku w Festival de jazz de Québec w pierwszej części koncertu Gretchen Parlatow Capitol de Québec Hall w 2013 r., a w 2015 był headlinerem całorocznego cyklu koncertów Montreal International Jazz Festival w Astral Concert Hall. Tego lata zagrał trasę koncertową po Kanadzie m.in. w Vancouver, Victoria, Edmonton oraz wystąpił na Montreal International Jazz Festival po krótkiej trasie koncertowej wiosną w Niemczech (Berlin, Bremen–showcase podczas JAZZAHEAD 2016).

Po trasie w Polsce wiosną 2014 roku (10 koncertów), Jacques wystąpił na międzynarodowym festiwalu jazzowym w Montrealu, w sali Astral Concert (kanadyjskeLincoln Center), a jego zespołowi Litania Projekt towarzyszył kwartet smyczkowy. Dobrze przyjęty przez krytyków, jak i publiczność, Kuba został nominowany do nagrody OPUS 2015 w kategorii „Najlepszy Koncert Jazzowy Roku" w kategorii Jazz & World Music. To doświadczenie z kwartetem smyczkowym było inspiracją powstania płyty „Litania Projekt and The Bozzini String Quartet” wydanej w Kanadzie 10 marca 2016 r. Płyta wyjdzie nakładem wytwórni Hevhetia w Polsce, Czechach, Francji i na Słowacji.

 

I jeszcze o koncercie wrześniowym - Grzegorz Włodarczyk Quintet


Zanim rozpoczną się oba festiwale, na wszystkich fanów jazzu czeka koncert nowej międzynarodowej grupy jazzujących przyjaciół: Grzegorz Włodarczyk Quintet to muzycy, którzy poznali się, studiując w prestiżowym Conservatoire de Paris. Do zespołu należą najlepsi europejscy muzycy młodego pokolenia: saksofonista Maxime Berton, pianista Enzo Carniel, gitarzysta Virxilio da Silva, basista Grzegorz Włodarczyk i perkusista Joao Lopes Pereira. Zespół korzysta z tradycyjnego jazzowego instrumentarium, jednocześnie próbując połączyć niezliczoną ilość gatunków, które mają wpływ oraz inspirują każdego z członków m.in. muzykę klasyczną, rock, ambient czy muzykę elektroniczną. Na swoim debiutanckim albumie Grzegorz Włodarczyk połączył siły z najlepszymi i najbardziej ekscytującymi muzykami młodego pokolenia. Każdy z nich jest wirtuozem oraz uznanym liderem. Płyta 'Confessions', która ukazała się 17 lipca 2015 nakładem szwajcarskiej wytwórni UNIT RECORDS to zbiór siedmiu oryginalnych kompozycji, wypełnionych mocnymi tematami, inspirującą grą oraz silną improwizacją. 'Muzyka na tej płycie to okno na świat naszych muzycznych osobowości i krok w przód pod względem zdefiniowania brzmienia zespołu'". Pierwszy koncert promujący album 'Confessions' odbył się 3 lipca 2015 na jednym z największych europejskich festiwali jazzowych GETXO JAZZ FESTIVAL, na którym zespół dzielił scenę z JOE LOVANO QUARTET.

Grzegorz Włodarczyk Quintet zagra 30 września o godzinie 19.00 w OPK Gaude Mater. Bilety na to wydarzenie dostępne są w siedzibie instytucji przy ul. Dąbrowskiego 1.

 

źródło:UM

 

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę