Matyjaszczyk pisze do ministra o bezpłatną obwodnicę. Jaka będzie decyzja?

Matyjaszczyk pisze do ministra o bezpłatną obwodnicę. Jaka będzie decyzja?

APEL CZĘSTOCHOWY O BEZPŁATNĄ OBWODNICĘ AUTOSTRADY

 

Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk wnioskuje o bezpłatną obwodnicę dla miasta w ramach budowanego właśnie odcinka autostrady A1 Częstochowa-Pyrzowice. 
Wysyła do Ministra Infrastruktury i Budownictwa list w tej sprawie i apeluje do częstochowian oraz mieszkańców okolicznych gmin, żeby wsparli tę akcję. 

 

W liście prezydenta miasta do ministra Andrzeja Adamczyka, skierowanym także do wiadomości Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, czytamy:   

Częstochowa to bardzo ważne miasto dla układu komunikacyjnego południa Polski. Przez wiele lat borykaliśmy się z tego powodu z licznymi problemami, które są związane przede wszystkim z ogromnym natężeniem ruchu. Dlatego bardzo się cieszymy z budowy w naszym rejonie autostrady A1. Wierzymy, że znacząco odciąży ona nasze miasto. Wierzymy, że jej budowa przyniesie wielkie korzyści zarówno kierowcom przejeżdżającym przez Częstochowę, jak i nam, mieszkańcom. Wraz z okolicznymi gminami tworzymy ponad ćwierćmilionową aglomerację, która – mimo dużych inwestycji prowadzonych w ostatnich latach - ciągle boryka się ze znacznymi utrudnieniami w ruchu.

Z nadzieją obserwujemy postępy prac przy budowie autostrady. Nasz niepokój budzi jednak fakt, że do tej pory nie wiemy, czy częstochowski odcinek autostrady będzie bezpłatny. Prosimy o wprowadzenie takiego rozwiązania. Pobór opłat zagrozi zakorkowaniem Częstochowy. Utrudni również życie mieszkańcom terenów podmiejskich, którzy korzystają z dróg krajowych w dojeździe do Częstochowy.

            Obwodnice dużych miast w Polsce są bezpłatne, co powinno dotyczyć również Częstochowy - trzynastego co do wielkości miasta w Polsce. Liczymy, że będziemy potraktowani na tych samych prawach. Wprowadzenie opłat byłoby po prostu niesprawiedliwe i krzywdzące dla mieszkańców naszego miasta i okolic. Dodajmy, że zarówno mieszkańcy, jak i samorząd starają się o bezpłatną obwodnicę już od 2011 roku. 

 

Prezydent miasta - licząc na pozytywną dla miasta i całego subregionu częstochowskiego odpowiedź – zachęca wszystkich, dla których kwestia bezpłatnej obwodnicy Częstochowy jest istotna, aby przyłączyli się do tego apelu. Można to uczynić pobierając list ze strony  lepszakomunikacja.czestochowa.pl, tworzonej w celu przedstawienia działań i inicjatyw służących lepszej komunikacji drogowej, publicznej i rowerowej w mieście. List powinno się podpisać i wysłać na adres poczty elektronicznej Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa (przeznaczony dla wniosków): skargi.wnioski@mib.gov.pl. Można to zrobić także pocztą tradycyjną na adres Departamentu Kontroli MIiB,  ul. Chałubińskiego 4/6, 00-928 Warszawa.

 

Prezentacji listu w sprawie bezpłatnej obwodnicy towarzyszyło przypomnienie ostatnich miejskich projektów służących lepszej komunikacji, perspektyw czasowych budowy częstochowskiego odcinka A1, a także efektów pierwszej akcji na rzecz darmowej obwodnicy miasta, zainicjowanej już w 2011 r., kiedy rozpoczęły się pierwsze przymiarki do budowy częstochowskiej obwodnicy A1.

 

źródło:UM

Komentarze

Zostaw komentarz