Częstochowianin Juliusz Sawka zdobył dwa brązowe medale podczas XXIII Letnich Igrzysk Olimpijskich Głuchych w tureckim Samsun.

W igrzyskach wystartowało 4500 sportowców ze 109 krajów. W ekipie polskiej znalazło się pięciu zawodników z Częstochowy: pływak Juliusz Sawka, dwaj lekkoatleci - rodzeństwo Rafał i Monika Nowak, tenisista stołowy Paweł Pięta, koszykarz Mariusz Kwasek.

Dwa brązowe medale dla Polski wywalczył Sawka. W Samsun zdobył indywidualnie brąz na 200 m stylem grzbietowym i ustanowił nowy rekord Europy na tym dystansie. W sztafecie dorzucił brązowy medal na dystansie 4x200 m stylem dowolnym.

Sawka jest absolwentem Liceum Plastycznego w Częstochowie. Pływa od 6. roku życia. Od 2010 jest członkiem pływackiej kadry narodowej niesłyszących.

Startujący już siódmy raz w igrzyskach zawodnik Budowlanych Częstochowa Rafał Nowak z powodu problemów zdrowotnych nie ukończył biegów na dystansie 1000 m, 3000 m z przeszkodami oraz maratonu. Monika Nowak startowała w maratonie i z czasem 3:38:20 zajęła ósme miejsce.

Przeciętnie zaprezentował się w turnieju tenisa stołowego zawodnik AZS AJD Częstochowa Paweł Pięta. W zmaganiach drużynowych wywalczył czternaste miejsce. W grze deblowej zajął 9. miejsce z Markiem Rutowskim, w grze mieszanej w parze z Moniką Dorsz był dopiero 17.,  a w turnieju indywidualnym został sklasyfikowany na 33. miejscu.

Wraz z polską drużyną w koszykówce częstochowianin Mariusz Kwasek został sklasyfikowany na 9. pozycji.

Źródło: wczestochowie.pl