Darmowa komunikacja dla uczniów, prawdopodobnie później dla wszystkich

Darmowa komunikacja dla uczniów, prawdopodobnie później dla wszystkich

Szybko, komfortowo i wygodnie. E-bilet i darmowe przejazdy dla uczniów częstochowskich szkół podstawowych to kolejne udogodnienia dla pasażerów MPK.

Od kilku lat zarząd MPK przy wsparciu władz Częstochowy regularnie wprowadza kolejne udogodnienia dla pasażerów komunikacji miejskiej. To m.in. bezpłatne przejazdy dla osób powyżej 70 roku życia, zniesienie opłat za przewożenie bagażu, wózka, czy domowego zwierzęcia, ale także większa liczba rodzajów biletów czy zrównanie cen komunikacji dziennej i nocnej.

Kolejnym spełnieniem oczekiwań klientów jest E-bilet. System umożliwiający zakup (doładowanie) biletów przez internet rozpoczął swoje działanie już 1 września.

- Staramy się wprowadzać coraz więcej udogodnień, by częstochowianie przesiedli się ze swoich samochodów do autobusów i tramwajów, by wybierali komunikację publiczną- mówił podczas konferencji prasowej prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

Pasażerowie sugerowali nam potrzebę wprowadzenia takiego rodzaju dystrybucji biletów, podobnie było z biletomatami w pojazdach. Automaty mamy już w 40 autobusach, będą w kolejnych, w nowych tramwajach także. Teraz przyszedł czas na E-bilet. Mamy nadzieję, że także spotka się z pozytywnym odbiorem wśród częstochowian – powiedział Mariusz Marciński, zastępca prezesa MPK ds. sprzedaży i usług.

Pomysłodawcy programu E-bilet liczą na to, że nowy kanał dystrybucji doładowania biletów wzbudzi zainteresowanie nie tylko wśród zagorzałych internautów, ale także wśród osób stawiających swoje pierwsze kroki w sieci.

Naszym priorytetem jest usprawnienie i rozwój szeroko rozumianej komunikacji w naszym mieście, które wprowadzamy w ramach Programu „Lepsza Komunikacja w Częstochowie” – mówił prezydent. - Każde udogodnienie, które wprowadzamy w częstochowskiej komunikacji miejskiej ma za zadanie ułatwić życie częstochowianom i promować autobus czy tramwaj MPK jako przyjazny środek transportu. Podobnie ma być z systemem E-bilet.

Publiczny transport promować też będzie zapowiedziany przez prezydenta podczas konferencji pilotażowy program ulg dla uczniów częstochowskich szkół podstawowych, którzy od 1 października do 31 grudnia 2018 roku będą mogli korzystać z miejskiej komunikacji za darmoPrzyniesie to nie tylko korzyści materialne dla domowych budżetów.

- Program pilotażowy będzie realizowany przez ponad rok, zebrane dane umożliwią nam rzetelną analizę efektów całego przedsięwzięcia –mówił Krzysztof Matyjaszczyk. – Naszym celem jest zmniejszenie liczby samochodów na naszych ulicach, zwiększenie liczby pasażerów miejskiej komunikacji, a tym samym poprawa sytuacji ekologicznej.     

Tylko nowoczesna, bezpieczna i funkcjonalna komunikacja miejska może być ciekawą ofertą dla mieszkańców. Po to właśnie wielomilionowe inwestycje w drogi, tabor, a ostatnio w centra przesiadkowe.  – To inwestycje w przyszłość  – podsumował Krzysztof Matyjaszczyk.

Darmowe przejazdy dla dzieci i młodzieży zostaną wprowadzone  zarządzeniem Prezydenta Częstochowy. W nim też znajdą się szczegóły.

JAK KORZYSTAĆ Z SYSTEMU E-BILET

Należy zarejestrować się (a później logować na swój profil podając numer Częstochowskiej Karty Miejskiej, której używamy i wybrane hasło) na stronie internetowej www.ebilet.mpk.czest.pl. Odnajdujemy na witrynie zakładkę „doładowania internetowe”. Następnie wybieramy parametry doładowania biletu np. bilet okresowy czy portmonetka, a także rodzaj komunikacji z jakiej zamierzamy korzystać, okres ważności doładowania itd. Po podaniu kwoty doładowania i dokonaniu przelewu odpowiedniej sumy pieniędzy (poprzez PayU) pozostanie nam już tylko przenieść wartość dokonanej transakcji na kartę, której używamy jako bilet okresowy lub „portmonetkę”.

Dokonujemy tego w pojeździe za pośrednictwem kasownika. W kasownikach starszego typu z przyciskami poprzez dwukrotne naciśniecie klawisza nr 3 (skrajny prawy). Przy kasownikach „nowego” typu (z ekranem LCD) - wybieramy przycisk „Doładowanie”. Po pojawieniu się na ekranie kasownika komunikatu „Doładowanie karty” (w analogowych kasownikach) lub podświetleniu się na czerwono przycisku „Doładowanie” (w kasownikach cyfrowych) należy wsunąć kartę do kieszeni kasownika (aż do wyczucia oporu). Po wykonaniu poprawnego doładowania internetowego karty, na wyświetlaczu kasownika pojawi się komunikat sygnalizujący, ile doładowań internetowych zostało wgranych poprawnie do karty.

Sytuacje awaryjne, jak i wszelkie inne ważne kwestie dotyczące systemu doładowań E-bilet MPK są opisane w instrukcjach dostępnych na stronie www.ebilet.mpk.czest.pl.

źródło: UM

Komentarze

Zostaw komentarz