Powstanie nowy budynek dworca głównego PKP w Częstochowie?

Powstanie nowy budynek dworca głównego PKP w Częstochowie?

PKP S.A. rozważa rozbiórkę dworca głównego w Częstochowie i w jego miejsce wybudowanie nowego budynku, służącego pasażerom. Ma to obniżyć koszty eksploatacji.

- Obecnie analizowane jest dostosowanie istniejącego dworca do wytycznych rozporządzenia TSI PRM lub budowa dworca systemowego - informuje Aleksandra Grzelak z biura komunikacji i promocji PKP S.A. - Zakres prac na dworcu w Częstochowie zostanie określony po zakończeniu trwających obecnie prac nad studium wykonalności. Planujemy, że studium będzie gotowe pod koniec roku.

Jeśli PKP zdecyduje się wyburzyć częstochowski dworzec, w jego miejsce wybudowany zostanie nowy budynek według standardowego wzoru. Powstanie on z przetworzonych, ekologicznych elementów., ponadto dworzec będzie wyposażony panele słoneczne, pompy ciepła oraz systemy odzyskiwania wody deszczowej, dzięki czemu uda się  obniżyć koszty eksploatacji i utrzymania obiektu.

W listopadzie 2017 roku dworzec głównym w Częstochowie skończy 21 lat. W 1996 roku była to najnowocześniejsza stacja kolejowa w Polsce. W ostatnich latach dworzec był remontowany. Zakres prac objął m.in. dostosowanie budynku do obowiązujących przepisów pożarowych, przebudowę poczekalni w pasażu i dostosowanie jej do potrzeb osób z ograniczonymi możliwościami poruszania się, wykonanie ścieżek komunikacyjnych dla niewidomych i niedowidzących, poprawę instalacji wentylacyjnej, remont pokoju do przewijania dzieci oraz zmianę organizacji ruchu wokół dworca. W 2016 roku wyremontowano  perony nr 1, 1a oraz 2 o łącznej długości prawie 2 km. Nowa nawierzchnia (ponad 7 tys. m² kostki) ułatwia dojście do pociągów. Odnowione wiaty chronią podróżnych od deszczu. Perony wyposażono w nagłośnienie, wyświetlacze odjazdów i przyjazdów oraz gabloty z rozkładami jazdy. Oznakowanie wizualne ułatwia orientację na stacji.

 

Źródło: wczestochowie.pl

Komentarze

Zostaw komentarz