Trwa już okres grzewczy, a od 1 września na terenie województwa śląskiego obowiązuje tzw. uchwała antysmogowa, która wprowadza stopniową wymianę istniejących źródeł ciepła ale już teraz ogranicza stosowanie niektórych paliw. Nie wolno spalać węgla brunatnego, wilgotnego drewna, flotu i mułu.

Realizacja uchwały ma dopro­wadzić do poprawy jakości powietrza w regio­nie, a tym samym przyczynić się do poprawy naszego zdrowia i większego komfortu życia.

Rozpoczął się już okres grzewczy a wraz z nim okresowo wzrastają niepokojące parametry powietrza. Częstochowa od wielu lat realizuje programy mające na celu ograniczenie niskiej emisji.

Wdrożyliśmy Program Ograniczenia Niskiej Emisji, polegający m.in. na zmianie systemów grzewczych w budynkach użyteczności publicznej oraz ich termomodernizacji, przyznajemy dotacje dla mieszkańców na ekologiczne piece, solary  – mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. - Inwestujemy też w transport niskoemisyjny, upłynnienie ruchu, ścieżki rowerowe, modernizację oświetlenia ulicznego. 

Częstochowa zdobyła „biały certyfikat” czyli świadectwo efektywności energetycznej, od lat podawana jest jako przykład w zarządzaniu energią. Miasto chciałoby w przyszłym roku rozszerzyć także działania związane z miejską zielenią – zwiększyć liczbę nasadzeń drzew i kwiatów, wybudować parklety i małe zielone miejsca odpoczynku w dzielnicach.

Uchwała  Sejmiku Województwa Śląskiego wpisuje się więc i w te działania. Dotyczy wszystkichużytkowni­ków kotłów, pieców i kominków na paliwo stałe, a więc mieszkańców, osób prowadzących działalność gospodarczą (kotły o mocy do 1 MW), właścicieli budynków wielorodzinnych, spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot, samorządów lokalnych.

Uchwała Sejmiku Województwa Śląskiego nakłada ograniczenia w zakresie eksploatowania instalacji w których następuje spalanie paliw. Od 1 września 2017 r. także w Częstochowie obowiązuje zakaz stosowania następujących paliw:

  1. węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla,
  2. mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem,
  3. paliw, w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3 mm wynosi więcej niż 15 %,
  4. biomasy stałej, której wilgotność w stanie roboczym przekracza 20 %.

Spalanie wilgotnej biomasy prowadzi do znacznej emisji szkodliwych dla zdrowia substancji; ponadto jest mniej wydajne energetycznie, bo część energii spalania zostaje zużyta na odparowanie wilgoci. Wilgotnego drewna spala się nawet dwu­krotnie więcej, co przekłada się na wyższe koszty ogrzewania. Im większa zawartość wody w drewnie opałowym, tym niższa temperatura spalania, a to oznacza brak całkowitego spalania części lotnych – niespalone gazy uciekają przez komin do powietrza, a smoła i sadza osadzają się w kominie i na wymienniku kotła, obniżając dodatkowo jego sprawność i przyspieszając korozję.

Uchwała nakazuje również wymianę starych, wysokoemisyjnych kotłów na paliwo stałe, zgodnie z harmonogramem który można znaleźć tutaj

Zgodnie z uchwałą od 1 września 2017 r. mogą być instalowane tylko kotły na paliwo stałe, które spełniają minimum standard emisyjny zgodny z 5 klasą pod względem granicznych wartości emisji zanieczyszczeń normy PN-EN 303-5:2012, co potwierdza się zaświadczeniem wydanym przez jednostkę posiadającą w tym zakresie akredytację Polskiego Centrum Akredytacji lub innej jednostki kredytującej w Europie.

Sankcje stosowane w przypadku naruszenia postanowień uchwały zo­stały określone w art. 334 Prawa ochrony środowiska. Zgodnie z art. 24 Kodeksu wykroczeń grzywna może wynieść nawet 5000 zł. Organem uprawnionym do nakładania mandatów  jest Policja oraz Inspektor Ochrony Środowiska

Kupujesz węgiel? - Weź rachunek i certyfikat paliwa od sprzedawcy!

W razie kontroli będziesz bezpieczny.

Pliki do pobrania:

 

Źródło: UM Częstochowy 

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę