W Ratuszu Miejskim odbyła się konferencja „Częstochowskie dni elektromobilności. Elektryczne samochody to już teraźniejszość”. Obok prezentacji i dyskusji dodatkową atrakcją dla uczestników była możliwość skorzystania z jazdy próbnej samochodem elektrycznym.

Z każdym rokiem ceny aut elektrycznych spadają. Badania nie pozostawiają złudzeń -  pojazdów elektrycznych będzie coraz więcej i będą coraz bardziej dostępne. Jak podaje agencja Bloomberg, w 2026 r. ich cena będzie niższa niż tradycyjnych samochodów. Analitycy przewidują też, że za około 10 lat flota elektryków liczyć będzie około 35 milionów. Zmiany zajdą też na polskim rynku, o czym rozmawiano w piątek w Częstochowie, mieście, które przygotowuje się na elektromobilną rewolucję.

 W trakcie spotkania jego uczestnicy mieli okazję odbyć jazdę testową autem elektrycznym BMW i3. Taką wycieczkę po mieście, połączoną z videorejestracją rozmowy na temat miejskiej polityki w zakresie komunikacji i ekologii, odbyli przed konferencją prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk z prezesem Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych Marcinem Korolcem. Odwiedzili elektrycznym samochodem m.in. jeden z terenów objętych Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną – na Skorkach. Później otworzyli konferencję w Ratuszu.

- Elektromobilność będzie prawdziwą rewolucją w całej gospodarce – i to nie tylko w branżach związanych bezpośrednio z transportem czy energetyką. – mówił Krzysztof Matyjaszczyk. - Potrzebujemy takich ambitnych wyzwań – także w Częstochowie – bo najlepiej pobudzają one innowacyjność, na którą bardzo w naszym mieście stawiamy – i to w różnych dziedzinach.

– Jako Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych wspieramy rozwój elektromobilności, zauważając korzyści, jakie ze sobą niesie. Elektromobilność to czystsze powietrze, rozwój gospodarczy i nowe miejsca pracy – na przykład w zakładach produkujących elektryczne autobusy. Z naszych danych wynika, że już w 2020 r. 20% autobusów sprzedawanych na potrzeby transportu publicznego, mogą stanowić autobusy napędzane energią elektryczną – powiedział w trakcie Częstochowskiego Dnia Elektromobilności Marcin Korolec, prezes Fundacji, który przedstawił m.in. wyniki raportu „Napędzamy polską przyszłość”, dotyczącego elektryfikacji sektora transportu drogowego w Polsce.

W trakcie debaty eksperckiej mówiono między innymi o rozbudowie infrastruktury punktów ładowania.
– Fortum oferuje nowoczesne i ekologiczne rozwiązania energetyczne dla miast. Prężnie działamy w Częstochowie i innych miastach, wspierając rozwój elektromobilności. Chcemy dzielić się naszym bogatym doświadczeniem, które wynieśliśmy z Norwegii, jedynego kraju z masowym rynkiem samochodów elektrycznych– mówił w trakcie spotkania w Częstochowie Jacek Ławrecki, rzecznik prasowy Fortum w Polsce.

Jak wskazywali eksperci, rozwój elektromobilności w Polsce, to korzyści wykraczające poza obszar transportu. Poza możliwością ograniczenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery, może też dać nowe miejsca pracy oraz napędzić rozwój polskiej gospodarki. Co więcej, jak przekonali się uczestnicy spotkania w Częstochowie, jazda autem elektrycznym jest dynamiczna i daje dużo satysfakcji.

Jednym z tematów konferencji była także miejska polityka w kontekście zrównoważonego transportu, działań antysmogowych oraz perspektyw rozwojowych rynku samochodów elektrycznych.

Organizatorem konferencji była Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych we współpracy z firmą Fortum, Wydziałem Funduszy Europejskich i Rozwoju Urzędu Miasta Częstochowy oraz BMW Polska.


M.in. na podstawie inf. Fortum, wt

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę