Bezpieczeństwo zdrowotne mieszkanek i mieszkańców Częstochowy, czyste powietrze, tania i sprawna komunikacja publiczna oraz poprawa stanu dróg lokalnych - to filary programu koalicyjnego komitetu SLD Lewica Razem na nadchodzące wybory samorządowe. 

- Zdrowie, czyste powietrze, tania i sprawna komunikacja publiczna, świat zróżnicowanych symboli i tradycji, kultura bez cenzury, równomierny rozwój wszystkich regionów naszego województwa to priorytety naszego programu - wylicza Marek Balt wiceprzewodniczący krajowego SLD i szef struktur ugrupowania w województwie śląskim. - Nasz program oparty jest o dokonania, które już zostały zrealizowane w Częstochowie. 


Częstochowa oraz inne polskie miasta borykają się z problemem braku lekarzy, a co się z tym wiąże zagrożone jest bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów. Radni Sojuszu Lewicy Demokratycznej przygotowali program "Dostępny lekarz", którego celem jest promocja zatrudnienia i edukacja w jednostkach służby zdrowia na terenie Częstochowy.

- Chcemy, aby zwiększyła się liczba młodych lekarzy w Częstochowie - mówi Balt. - Obecnie największa grupa lekarzy w naszym regionie, która liczy ponad 750 osób,  to ludzie w wieku 60 lat. 600 lekarzy mieści się w przedziale wiekowym 51-60, a zaledwie 290 to osoby w wieku 31-40 lat. 

Program "Dostępny lekarz" ma zachęcić młodych medyków do pozostania w częstochowskich placówkach zdrowotnych. Miasto ma im dopłacać do zakwaterowania, dalszego kształcenia czy wyjazdów naukowych.

- Podjąłem zarządzenie o powołaniu zespołu roboczego, który pracuje i wdraża elementy programu "Dostępny lekarz". - informuje prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, który będzie ubiegał się o reelekcję w nadchodzących wyborach samorządowych. - Będą to działania ukierunkowane na mieszkania dla młodych lekarzy, którzy postanowią związać swoją przyszłość z Częstochową. Otrzymają też stypendia po to, żeby mogli się szybciej i łatwiej szkolić, a także zdobywać umiejętności, które są potrzebne w naszych jednostkach służby zdrowia.  To wszystko ma zachęcić młodych lekarzy do tego, aby tutaj pozostali i mogli świadczyć usługi naszym mieszkankom i mieszkańcom, a zarazem podnosili bezpieczeństwo zdrowotne w Częstochowie. 

W nowej kadencji SLD chce również skupić się na walce o czyste powietrze. Przypomnijmy, że Częstochowa podjęła już wiele działań w tym zakresie.

- Już co najmniej podwoiliśmy pieniądze na wymianę starych pieców na bardziej ekologiczne. W tym i przyszłym roku będziemy realizować program "Słoneczna gmina" - zauważa prezydent Matyjaszczyk.  Będziemy chcieli w różny sposób przekonywać nasze mieszkanki i mieszkańców jak ważne jest czyste powietrze dla naszego zdrowia i naszych dzieci.


Częstochowa wprowadziła już darmową komunikację miejska dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i szkół średnich. SLD chce, żeby wszyscy mieszkańcy mogli bezpłatnie podróżować autobusami i tramwajami.

 

- Podtrzymujemy ten pomysł i chcemy go jeszcze rozszerzyć o cały subregion północny - zapowiada Marek Balt. - Chcemy to zrobić przy wsparciu marszałka województwa, który jest odpowiedzialny za komunikację pomiędzy powiatami oraz pozostałych jednostek samorządu. Bierze się to stąd, że 40 tys. ludzi codziennie przyjeżdża do pracy do Częstochowy. Do tego dochodzą dzieci i młodzież, które przyjeżdżają tutaj do szkół, instytucji kulturalnych, restauracji, miejsc rekreacji.

Do tej pory Częstochowa realizowała główne większe inwestycje drogowe, kładąc nacisk na infrastrukturę tranzytową i połączenie centrum miasta z węzłami autostradowymi. - Teraz przyszedł czas, żeby zająć się drogami osiedlowymi, czyli tymi, które prowadzą bezpośrednią do domostw naszych mieszkanek i mieszkańców - zapowiada prezydent Matyjaszczyk

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę