Prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk, wysłał dziś do Ministerstwa Sportu i Turystyki wniosek o zakwalifikowanie zadania inwestycyjnego „Centrum Piłki Nożnej w Częstochowie” do „Programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu”. Celem projektu jest przekształcenie obiektu Rakowa w nowoczesne centrum szkolenia piłkarskiego dzieci i młodzieży, a także podniesienie standardu stadionu do wymagań Ekstraklasy.

Od marca 2018 r. władze miasta i RKS Raków przygotowywały projekt modernizacji Miejskiego Stadionu Piłkarskiego „Raków”. Równolegle trwały prace nad opracowaniem dokumentacji budowlanej. Niedawno – w ramach tej procedury - złożony został wniosek o pozwolenie na budowę.

Wartość kosztorysowa planowanej inwestycji to 36,7 mln zł brutto, a dotacja ministerialna, o którą wnioskuje miasto i na którą bardzo liczy klub, to 20,5 mln zł.

Wniosek zyskał pozytywną opinię Polskiego Związku Piłki Nożnej, który podkreślił m.in. podniesienie poziomu sportowego piłki nożnej w Częstochowie w ostatnim czasie (drużyny grające w I i II lidze) oraz dużą  liczbę klubów prowadzących w mieście i regionie szkolenie piłkarskie dzieci i młodzieży. Zdaniem PZPN, jeżeli chodzi o standard, lokalizację i lokalne uwarunkowania „Centrum Piłki Nożnej w Częstochowie” należy uznać za inwestycję o dużym znaczeniu dla PZPN, która generalnie przyczyni się do rozwoju piłki nożnej w Polsce.      

Zakres planowanego zadania ma obejmować:
- przebudowę płyty głównej stadionu (płyta podgrzewana),
- przebudowę boisk treningowych wraz z korektą lokalizacji,
- budynek wielofunkcyjny, uwzględniający wszystkie potrzeby dla szkolenia dzieci i młodzieży, połączony z zadaszoną trybuną,
- trybuny mobilne stanowiące miejsca dla rodziców i opiekunów zawodników w zakresie płyty głównej oraz boisk treningowych,
- budynki o charakterze zaplecza sportowego, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb szkolenia dzieci i młodzieży, w tym szatnie, toalety, pomieszczenia magazynowe dla sprzętu sportowego,
- elementy związane z funkcją sportową obiektu i niezbędne dla jego funkcjonowania m.in. przyłącza, monitoring, automatyka, systemy sterujące, ogrodzenia i oświetlenie, przebudowę istniejących instalacji,
- drogi technologiczne i pożarowe, parkingi, zagospodarowanie terenu,
- pomieszczenia garażowe dla urządzeń obsługi murawy.

Główne boisko piłkarskie (wraz z niezbędnym zapleczem) ma spełniać kryteria dla organizacji rozgrywek międzynarodowych i krajowych dzieci i młodzieży (w szczególności szkolenia uczniów Szkoły Mistrzostwa Sportowego), a także uwzględniające kryteria licencyjne dla gry w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce.

Jeżeli chodzi o harmonogram rzeczowo-finansowy inwestycji, to – po zakończeniu prac m.in. nad dokumentacją budowlaną, wykonawczą i uzyskaniu pozwolenia na budowę, w grudniu planowany jest przetarg na realizację zadania, a roboty budowlane powinny trwać na przestrzeni przyszłego roku. Oczywiście warunkiem realizacji inwestycji, która pozwoliłaby uzyskać klubowi (w przypadku awansu drużyny Rakowa) licencję na grę w Ekstraklasie, jest zdobycie ministerialnego dofinansowania. Niezbędne jest także zabezpieczenie – za zgodą Rady Miasta - stosownej kwoty w przyszłorocznym planie wydatków inwestycyjnych miasta Częstochowy, w tym wkładu własnego miasta. 

Źródło: UM Częstochowy

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę